• 검색 결과가 없습니다.

Unit 3: Water – How It Comes and Goes

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Unit 3: Water – How It Comes and Goes"

Copied!
18
0
0

로드 중.... (전체 텍스트 보기)

전체 글

(1)

1

Unit 3: Water – How It

Comes and Goes

(2)

Motivation

http://www.youtube.com/watch?v=bBiEhusMJ7Y

(3)

학습목표

33

1. 본 단원의 어휘 40개를 사용할 수 있다.

2. 각 문단의 Key word/ Key title을 찾아내고 설 명할 수 있다.

3. 조건문을 이해하고 종류와 용례를 설명할 수

있다.

(4)

Target Grammar: 조건문

(conditionals )

44

•정의

: 어떤 상황이나 사건에 대한 추리나 추측을 가정하여 나타내는 말

(~라면 ~이다.)

단순 조건

If we study hard, we will get a good grade.

If it rains tomorrow, we can’t play football.

조건문에서 미래 일은 현재 시제로 쓴다.

2교시 Group 활동(15분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분) 강의(10분) 차시예고(5분마무리& )

(5)

Target Grammar: 조건문 (conditional )

가정법 과거(현재 사실에 대한 반대)

If 주어 + 과거 동사, 주어 + 조동사의 과거 + 원형

Be 동사는 were

If I had money, I could have lunch.

내가 돈이 있다면 점심을 먹을 텐데.(없어서 못 먹음 ㅠㅠ) If I were you, I didn’t lie to him.

 내가 너라면 그에게 거짓말을 안할거야.

2교시 Group 활동(15분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분) 강의(10분) 차시예고(5분)마무리&

(6)

6

PREP

People /manage to survive for weeks /without eating, but water is essential. Your body

stops functioning properly/ after only seventy-two hours /without drinking liquids. Therefore, the supply of fresh water/ is extremely important to our planet. Every society on earth/

recognizes /the importance of water, as observed in their religions, art, and literature.

manage to R.V : 겨우겨우/그럭저럭 ~하다.

without ~ing: ~이 없이 (전치사 뒤에는 동명사 명심!)

사람들은 먹지 않고 몇 주 동안을 살 수 있지만 물은 필수다.

stop ~ing: ~을 그만두다. ~하기를 멈추다 (admit, consider, enjoy, mind, postpone)~ing (stop to R.V : ~하기 위해 하던 일을 멈추다.)

당신의 신체는 액체를 마시지 않으면 단지 72시간 후에는 작동을 멈춘다.

•As (the importance of water is) observed

•지구상의 모든 사회는 물의 중요성을 인식하고 있는데, 그 중요성은 종교와 예술, 그리고 문학에서 관찰되고 있다.

분사구문 고치기 ==1. 접속사 없애기

(접속사의 의미가 강조되어야 할 때는 생략불가/ after, before 등) 2. 주절, 종속절의 주어가 같으면 없앤다.

3. 동사를 ~ing 분사로 바꾼다.

4. being 은 생략하는 게 보통이다.

종교, 예술, 문학에서 목격되듯이, 지상의 모든 사회는 물의 중요성을 인정하다.

(7)

PREP

Of course, not all of the water/on our planet/ is drinkable. Ocean water is salty;

considerable water/ is locked /in massive glaciers; and large quantities of water vapor/ float in the atmosphere. The chemical formula for water/ is represented as H2O—two atoms of hydrogen/ attached to one atom of oxygen. This chemical compound/ is extremely stable, rarely breaking apart, although it continually shifts/ from liquid to gas to solid. The quantity of water /on our planet/ has not changed significantly/ during earth’s entire history.

•Not all of water

 우리 행성의 모든 물이 마실 수 있는 것은 아니다.

# 부분부정: not, no + all, every, each, always

=> 모두, 둘 다, 항상, ~하지는 않다.(“모두, 둘 다, 항상, ~하지 않다” 가 아님)

•Hydrogen (which are) attached to one atom of oxygen

물의 화학 공식은 H2O로 표시된다—한 개의 산소 분자에 부착된 두 개의 수소 분자.

•rarely: 좀처럼 ~하지 않다.(준부정어)

주어, 동사 This chemical compound is에 연결되어  좀처럼 분리되지 않는다.

•continually: 끊임없이, 계속해서

•From A to B: A에서 B로

•significantly: 상당히 크게, 상당히

•is locked/ is represented – 갇혀있다/ 표시되다 (수동태->다음 페이지에서 설명)

(8)

제 차2 FYE conference 대학영어 8

PREP

However, the quantities of each form of water—liquid, solid, and gas—/do change significantly/ throughout time. During the last ice age, over thirty percent of earth/ was blanketed/ with ice. Currently, only approximately/ ten percent of our water/ exists/ in the form of ice.

*quantity의 복수 – y를 i로 고치고 es 붙이기 

*do는 change를 강조하기 위해 나온 조동사(위에서 물의 양은 변하지 않았지만 물의 형태들의 양이 변했다는 것을 강조하기 위해)

 물의 각각의 형태—액체, 고체 그리고 가스 —는 시간의 흐름을 통해 크게 변한다.

* 수동태의 동사 : be + 과거분사형(pp형) – 시제는 be 동사가 표시

->상당한 물이 거대한 빙하게 갇혀있다. 그리고 많은 양의 물 수증기가 대기를 떠다닌다.

마지막 빙하시대에는 지구의 30% 이상이 얼음으로 덮였다.

* percent는 셀 수 없는 명사. 따라서 동사는 단수(exists)

(9)

제 차2 FYE conference 대학영어 9

PREP

The percentages of fresh and saline water/ have also changed /over time. Today,

there are /about 300 million cubic miles (483 million cubic kilometers) of H2O/ on earth.

Approximately ninety-seven percent of that/ exists in oceans. Only around three percent of the earth’s water/ is fresh enough to drink, and nearly half of that/ is frozen. Fresh, drinkable water /in lakes and rivers /is not available/ in every location. Over forty percent of our

drinkable wate/r is located/ in lakes in the United States and Siberia.

In modern times, the quantity of water/ in various states/ has remained fairly constant. About ninety-six percent/ is sea water and less than three

percent/ is fresh water. The remaining H2O/ is in the atmosphere/ as water vapor.

*There is나 there are구문은 다음에 나오는 명사가 주어. 여기서는 miles가 주어이고 복수형 이므로 There are를 사용.

• exist: 존재하다. 수동태가 불가능한 동사== appear, remain

오늘날 지구상에는 3억 입방 마일(4억 8천 3백만 입방 킬로미터)의 물이 있다. 그 중 대략 30%가 바다에 존재한다.

•형용사 enough to R.V (~할만큼 충분히 ~한)

지구상의 물 중 단지 3% 가량이 마시기에 신선하고 그것의 거의 반절은 얼어있다.

•nearly는 “거의”이고 품사는 부사(“가까이”가 아님)

•that = water

•remain: 수동태가 없는 자동사. 분사도 능동의 분사만 가능.

뒤에는 명사나 형용사가 옴.

현재에도 다양한 상태로 물의 양이 상당히 일정한 상태를 유지하고 있다. 약 96%는 바닷물 이고 3% 미만이 담수이다. 남아있는 H2O는 대기중에 수증기로 있다

*fairly는 “꽤, 상당히”라는 의미의 부사.

(10)

제 차 대학영어

10

2 FYE conference

PREP

The water cycle/ describes/ the amazing movement of water/ between forms. Meteorologists/ call/ this cycle/ the hydrologic cycle. The three main phases of the hydrologic cycle/ are evaporation, condensation,

and precipitation. After swimming/ you are wet, but eventually/ you become dry. That water/ does not simply disappear; it evaporates into the

atmosphere. Molecules of water /in the sky/ collect and form/ clouds. This is the process of condensation. Rain and snow/ are/ forms of precipitation, the falling of water/ from the atmosphere back to the ground.

*amazing: movement를 꾸며주는 분사(형용사)

물 순환은 여러 형태의 물의 놀라운 움직임을 묘사한다.

*hydrologic cycle: 수문학적 순환 = 물순환 (hydro=water/ ~logy=study)

•After you swim After swimming 분사구문 고치기 ==1. 접속사 없애기

2. 주어가 같으면 없앤다.

3. 동사를 ~ing 분사로 바꾼다.

* Precipitation, (which is) the falling of water from the atmosphere back to the

ground (Precipitation을 설명하는 동격 구문임. 강수, 즉 대기중에서 지상으로 떨어지는 물 의 하강이다.)

(11)

제 차 대학영어

11

2 FYE conference

PREP

There are/ many different routes/ that a molecule of water/ might

Take/ in the hydrologic cycle. Imagine one molecule’s journey. It begins/

as(~로서) a drop of warm ocean water/ that evaporates. Air currents/ transport

the vapor/ into the atmosphere. As(할 때~하게 되면)temperatures/ cool/ high above the earth, the H2O molecules/ condense and create/ clouds. Finally, when

the drops of water/ become weighty enough, they fall as precipitation, rain.

If the rain/ contacts land, it might soak into the ground, or it might run off into a river. From the river, the water/ travels/ into an ocean and the cycle repeats. If the rain/ soaks into the ground, it/ might be absorbed/ by thirsty grass and shrubs. Up to ten percent of water/ (that evaporates into the atmosphere)/ transpires from plants. If precipitation from clouds/ falls in extremely cold climates, H2O/ is likely to fall as beautiful snow. Snow might melt and run into a river, or it may be buried/ by additional snow and form ice. It could /possibly/ spend hundreds of years /locked in a slowly traveling glacier.

* 목표문법: 조건문( ~라면 ~일 것이다)-

만일 비가 땅에 닿으면 땅 속으로 스며들거나 강으로 흘러 들어갈 것이다./ 비가 땅 속으로 스 며들면, 그것은 마른 풀과 관목에 의해 흡수될 것이다./ 구름으로부터 빗물이 극도의 추운 기후 에 떨어지면 H2O는 아름다운 눈으로 내릴 수도 있다.

*선행사 + 관계대명사 that(주격) + 동사 => 선행사(a drop)와 관계사 that(a drop)은 같음.+

이 때 관계사와 동사의 수일치에 주의. a drop이 단수여서 evaporates 1. (Up to) ten percent of water transpires from plants +

2. water evaporates into the atmosphere [지상에서 증발되는] 물의 10퍼센트까지 식물로부 터 증발하는 것이다.(지상에서 증발하는 모든 물 중에 10퍼센트는 식물로부터 증발한다는 말)

(12)

PREP

The water cycle/ never concludes,

but meteorological patterns sometimes/

shift. An area/ may have /too much precipitation and flood/ one year. The next year/ there may be a drought, with minimal or no precipitation. People have zero ability/ to control weather patterns, but people/ do influence changes/ in the hydrologic cycle. When people/

dam rivers or/ cut down forests, they/

change the water cycle/ in that location.

changes in one place/ can transfer into/

changes/ in neighboring locations. It is/

like tossing a rock/ into the water, making ripples that spread out.

And make ripples [that spread out].

•빈도부사(frequent adverb)= always, usually, sometimes, often, never

위치 일반동사 앞, be동사나 조동사 뒤.

* zero ability to control: to control이 zero ability를 꾸며주는 to 부정사의 형용사적 용법

사람들은 기후 패턴을 통제할 능력이 제로이

다.

•do는 influence를 강조하기 위한 조동사 (기후 를 통제할 능력이 없으면서 물순환 변화에는 영향을 주려고 한다는 의미로)

•like는 전치사(목적어 동반하는 형용사), 다음 에 반드시 명사나 동명사가 와야. 그것은 돌 을 물에 던져서 퍼져나가는 잔물결을 만드는 것과 같다. (풀어말하면 기후 패턴을 통제할 능 력이 없는 사람들이 강에 댐을 만들고 나무를 잘라서 한 지역의 물 순환에 영향을 주는 것은 돌을 물에 던지는 것과 같은 작은 행위 같지만 그런 잔물결과 같은 변화들은 결과적으로 지구 환경에 큰 영향을 주게 된다는 의미)

(13)

1313 Group 활동(15분)

어휘퀴즈(10분)

도입(5분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분)

1교시

(14)

1414

•A Choose the correct form of the word to fill in the blanks.

1. He used his hand to wipe the __________ from the inside of the car’s window.

(A) condensed (B) condensation (C) condensing (D) condenses 2. As the gas __________ gain energy, they move faster and spread out.

(A) molecule (B) molecular (C) molecularly (D) molecules

3. She said that strange __________ in the room were giving her a headache.

(A) vaporize (B) vapors (C) vaporized (D) vaporization

Group 활동(15분) 어휘퀴즈(10분)

도입(5분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분)

1교시

(15)

1515

4. The formula has two __________ in it not just one.

(A) constants (B) constant (C) constantly (D) inconstant

5. Another way to say that something breathes is to say that it __________.

(A) transpiring (B) transpired (C) transpires (D) transpiration

Group 활동(15분) 어휘퀴즈(10분)

도입(5분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분)

1교시

(16)

1616

•Underline the correct word in parentheses.

1. In the hydrologic cycle, there (are / is) a number of routes water molecules may follow.

2. There (is / are) a single atom of oxygen in each molecule of water.

3. During a drought, there (are / is) very little precipitation.

4. In the earth’s oceans, there (are / is) more than one trillion cubic kilometers of water.

5. There (are / is) a large percentage of the world’s population with very limited access to drinkable water.

Group 활동(15분) 어휘퀴즈(10분)

도입(5분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분)

1교시

(17)

2교시 Group 활동(15분) 강의(10분) Group 활동 & 발표(10분) 강의(10분) 차시예고마무리& (5분)

•** 다음 중 2가지 활동을 선택해서 하시오.

1. Key Words 와 Topic Sentence를 학습 노트에 적어 전체 내용을 확인한다.

2. 목표 문법과 어휘에 관한 문제를 CLC에서 풀어 확인한다.

3. 단어 20개를 다시 정리해본다

다음 주 내용을 담은 CLC 동영상 보기.

-- 지구 생태와 탄소 순환에 관한 내용

(18)

18

THANK YOU

참조

관련 문서

It is well known that nitrite (NO 2 − ) is oxidized to NO 3 − by nitrobacter in soil and water systems. 23 Furthermore, the generation of OH radical by the photolysis of NO 3 −

The quality of LPG is determined by composition, sulfur content, vapor pressure, density, residues, copper corrosion and water content. The residues amount in LPG

Fig.2 The surface tensions of methanol and water as a function of temperature by the new model and SRK EOS ;square -water experimental data, triangle -methanol experimental data

본 연구는 water, water+methyl alcohol solution, water+ethyl alcohol solution, water+1-prophyl alcohol solution, water+2-prophyl alcohol solution에서의 calcium

The purpose of this work is to determine liquid-liquid equilibrium (LLE) data of o-xylene + water + butyric acid, ethyl ether + water + butyric acid, isopropyl acetate +

In addition to bottled water, community drinking water (CDW) facilities, defined as naturally flowing water, springs, or developed wells for supplying drinking water to

R., 2014, A Study on the Approximation Formula for Radiation Efficiency of a Simply Supported Rectangular Plate in Water, Transactions of the Korean Society for Noise

The implication of the results is that water quality modelers in Malaysia and other tropical region can choose value of decay rates reported in this study to calibrate